Nextion Basic Display 2.4'' NX2432T024 2.4inch TFT Resistive Touch Screen Panel 320X240 UART HMI Intelligent LCD Display Module
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
03
quantity
Product details
Category
  • NX2432T024 is a powerful 2.4'' HMI, a 2.4" TFT 320x240 resistive touch screen display, 4M Flash, 2KByte RAM, 65k colors.It's easy to adapt Nextion family HMI to existing projects, you just need to provide it a UART. Uploading TFT file via sd card is faster than 4pin serial port, but pls check card is FAT32 format and no more than 32GB.